آموزش وردپرس
خانه / سئو / خبرنامه و ایمیل مارکتینگ / ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی چیست؟

ایمیل مارکتینگ- email marketing
ایمیل مارکتینگ- email marketing

ایمیل مارکتینگ در کشور ما به علت عدم استفاده از روش های اصولی و بین المللی مفاهیم عحیب و غریبی به خود گرفته است و از نظر هر یک از افراد معنای منحصر به فردی دارد. اما تاکنون ثابت شده است که ایمیل مارکتینگ غیر اصولی تاثیرات منفی بسیاری بر روی ذهنیت مخاطبان از برند یا محصول معرفی شده می گذارد و در دراز مدت باعث کاهش فروش و تضعیف جایگاه آن برند در ذهن مخاطبان می شود که این امر در مقابل فروشی که این روش ها در کوتاه مدت ایجاد می کند بسیار ناچیز است.

در مقابل با اجرای صحیح روش های اصولی ایمیل مارکتینگ می توان موقعیت برند را در ذهن مخاطب تقویت و تثبیت کرد و علاوه بر آن به طور مداوم از طریق ایمیل مارکتینگ فروش را افزایش داد.

ایمیل مارکتینگ به فرآیند ارسال پیام هایی با هدف فروش کالا یا خدمات به افراد از طریق ایمیل گفته می شود.

ایمیل مارکتینگ- email marketing
ایمیل مارکتینگ- email marketing

 

1- جمع آوری ایمیل مخاطبان از راه های صحیح : 

سعی کنید ایمیل افرادی که بیشترین ویژگی های مشترک را با مشتریان شما دارند جمع آوری کنید، به یاد داشته باشید داشتن یک لیست بزرگ در حالی که افراد لیست علاقه ای به محصولات و یا خدمات شما نداشته باشند صرفا هزینه های شما را بالا می برد و نارضایتی مخاطبان را به همراه خواهد داشت. پس سعی کنید در گردآوری ایمیل افراد از روش هایی که باعث ورود افراد غیر مرتبط به لیست شما می شود استفاده نکنید. ایمیل مخاطبان را با رضایت آنها و از راه های صحیح جمع آوری کنید . مثلا می توانید فایل آموزشی بر روی سایت قرار دهید که مورد نیاز مشتریان احتمالی شما است و برای دانلود این فایل ایمیل مخاطب را از وی دریافت کنید. یا از بازدیدکنندگان علاقه مند بخواهید در خبرنامه شما عضو شوند.

خریدن لیست افراد در بسیاری از موارد به شما کمک نخواهد کرد. بلکه می توانید از کسب و کار هایی که موضوع متفاوتی نسبت به کسب و کارشما دارند اما جامعه مشتریان یکسانی دارید درخواست کنید تا محصول یا خدمات شما را به اعضای لیست ایمیلشان معرفی کنند. این روش بازدهی بالاتری نسبت به خرید لیست های بزرگ و ناکارآمد دارد.

2- عدم ارسال هرزنامه : 

سعی کنید به علایق اعضای لیست خود احترام بگذارید و ایمیل های تبلیغاتی را در زمان های مشخص شده برای آنها ارسال کنید. معمولا اغلب کسب و کار ها نیازی به ارسال بیش از یک ایمیل در هفته ندارند. در تنظیم متن ایمیل ها قواعد خلاصه نویسی را رعایت کنید و سعی کنید مخاطب را به سایت هدایت کنید. برای نوشتن تیتر ایمیل ها از عناوین جالب استفاده کنید. در نظر داشته باشید ارسال ایمیل ها اگر در یک روز خاص از هفته صورت بگیرد باعث پیگیری بیشتر توسط مخاطبان می شود.

در صورتی که هر روز برای کاربران لیست ایمیل ارسال می کنید اگر مطالب شما واقعا جذاب نباشد ، لیست شما خیلی زود دچار خستگی خواهد شد و عملا کارآیی خود را از دست می دهد.

حتما به یاد داشته باشید ایمیل هایی که برای افراد ناشناس و به صورت گروه های خیلی بزرگ ارسال می کنید در دسته اسپم یا هرزنامه قرار می گیرند.

3- محتوای ارزشمند :

اگر میخواهید ایمیل های شما همیشه باز شود ، سعی کنید در هر ایمیل انگیزه ای برای باز شدن وجود داشته باشد و برای مخاطب جذابیتی در ایمیل وجود داشته باشد. سعی کنید به ازای هر ۳ یا ۴ بار ارسال ایمیل های حاوی محتوای تبلیغاتی ، یک ایمیل حاوی محتوای ارزشمند به صورت رایگان برای مخاطبان ارسال کنید تا احساس کنند که شما به آنها احترام می گذارید و تنها برای فروش محصولات خود به آنها ایمیل ارسال نمی کنید.برای آشنایی با بازاریابی محتوا به این نوشته مراجعه کنید.

4- لیست را بروز نگه دارید:

سعی کنید افرادی که مدتهاست از عضویت آنها در لیست گذشته و هیچ فعالیتی در سایت شما نداشته اند را از لیست ارسال ها کنار بگذارید. این امر می تواند با بخش بندی لیست بر اساس بازه های زمانی صورت پذیرد و پس از چند ماه از تکمیل شدن لیست یک ایمیل برای مخاطبان لیست قدیمی ارسال کنید و به آنها یک دانلود رایگان پیشنهاد دهید تا افرادی که هنوز به کسب و کار شما علاقه دارند فایل را دانلود کنند و ایمیلشان را مجددا در اختیار شما قرار دهند و از آن به بعد به لیست قدیمی ایمیل دوره ای با فواصل زمانی نزدیک به هم ارسال نکنید تا موجب نارضایتی افراد نشوید.

با رعایت تمام این نکات شاید بپرسید چطور ایمیل مارکتینگ انجام دهیم ؟ پیاده سازی ایمیل مارکتینگ مقوله ای گسترده است که به صورت مفصل در مقالات دیگر به توضیح آن می پردازیم. اما آنچه شما باید بدانید :

می توانید همین الان با عضویت در یکی از سایت های معتبر ایمیل مارکتینگ فعالیت خود را شروع کنید ، این سایت ها به شما امکانات ایجاد و مدیریت لیست ، ثبت نام اعضا و ارسال ایمیل ها به صورت دستی و اتوماتیک را در اختیار شما قرار می دهند. در ابتدا استفاده از این سایت ها رایگان است که در آینده با افزایش مخاطبان شما باید مبلغی را به صورت ماهانه یا سالانه به شرکت های ارائه دهنده خدمات بپردازید. لیست برخی از ارائه دهندگان برتر سرویس های ایمیل مارکتینگ به شرح زیر است:

mailerlite.com

icontact.com

MailChimp.com

بنمایه : http://bazaryabi.net

درباره ی seonim

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *